2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

W bieżącym 2023 r. pierwszy raz obchodziliśmy ustanowiony przez Sejm Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Dzień ten ustanowiono w celu upamiętnienia mieszkańców Pomorza pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta w 1939 r. i zaplanowanej przez Niemców eksterminacji ludności zamieszkujących te tereny. Data została wybrana nieprzypadkowo – to dzień urodzin doktora Józefa Bednarza, psychiatry, dyrektora szpitala psychiatrycznego w Świeciu w latach 30. ubiegłego wieku, który dobrowolnie poszedł na śmierć nie chcąc opuścić pacjentów, których niemieckie władze okupacyjne uznały za „niegodnych życia”.

 

Uroczystość odbyła się 2 października w Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. w Toruniu, przy ul. Uniwersyteckiej. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego, uczniowie toruńskich szkół oraz mieszkańcy.

W uroczystościach w Parku Pamięci uczestniczyli m.in. przewodniczący sejmiku województwa pomorskiego Jan Kleinszmidt, prezydent Torunia Michał Zaleski, radny województwa kujawsko-pomorskiego Przemysław Przybylski, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej, wojska, środowisk kombatanckich, środowisk harcerskich i społeczności szkolnych. Listy do uczestników spotkania skierowali marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Spotkanie pod pomnikiem poprzedziło otwarcie  przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawy „Zbrodnia pomorska 1939. Początek ludobójstwa niemieckiego w okupowanej Polsce”.